Paste your Google Webmaster Tools verification code here

8 smaków Nowej Huty, które musisz poznać odwiedzając wschodnią część Krakowa!

Smaków Nowej Huty jest naprawdę sporo! Ta nie odkryta do końca dzielnica Krakowa ma swoje słynne kulinaria, które posiadają niepowtarzalny i często pamiętający zamierzchłe czasy specyficzny klimat. Przedstawiamy 8 smaków Nowej Huty, które warto poznać odwiedzając tą dzielnicę Krakowa.

Tatar w Stylowej

Restauracja Stylowa to bezsprzecznie najbardziej rozpoznawalna marka gastronomiczna w Nowej Hucie. Wynikiem tego jest fakt, że to najdłużej działający lokal w dzielnicy i panujący we wnętrzu klimat starych restauracji z okresu PRL-u. Tu jakby czas się zatrzymał. Oczywiście, nie w złym tego słowa znaczeniu. Dziś to naprawdę wyjątkowa atrakcja turystyczna sama w sobie. A tutejszy tatar podobno jest najlepszy w całym Krakowie. Stylowa otwiera smaków Nowej Huty tabelę. Do odważnych świat należy!

Bieńczycka Zapiekanka

Pierwszy fast-food w Krakowie to właśnie ta zapiekanka! I nikt obyty w kulinarnej historii takiego rodzaju przekąsek powiedzieć inaczej nie może. Zapomnijcie o zapiekankach na Kazimierzu. Te bieńczyckie zapiekanki opiekane są w zapiekaczach z epoki PRLu – kto miał, ten wie jak wygląda. Smak niepowtarzalny. Kolejki są. Bo wyskoczyć na zapiekankę przed albo po zakupach na Placu Bieńczyckim to wręcz tutejsza tradycja.

Hotdog z Leszczyńską a’la Grewja

Kiedy macie dość hotdog’ów z stacji benzynowej to warto chwycić w dłoń “gorącego psa” pamiętającego czasy PRLu. Grewja to miejsce wielu wspomnień zajadaczy hotdog’ów z parówką laszczyńską (masarskim przysmakiem), która z ostrą musztardą zamieniała bułkę w kulinarny fast-majstersztyk. Czy tak jest i dzisiaj – musicie sprawdzić to i ocenić sami… my pamiętamy Grewję z najlepszych lat. Dzisiaj jak podaje HipHuta nie jest aż tak kolorowo.

Pączki od Adamka

Kulinarna wojna na najlepsze pączki w Nowej Hucie trwa w najlepsze. Oczywiście nasila się ona szczególnie w okresie tłustego czwartku. Ludzie stoją w kolejkach. I to po kolejkach, a zwłaszcza po ich długości, można łatwo zgadnąć, gdzie kupimy najlepsze pączki w Nowej Hucie. U Adamka zawsze są kolejki.

Kapuśniaki od Bieniaka

Bieniak to marka od lat 70-tych. Ciasta, placki, pączki… i te kapuśniaki. Mamy to ogromne szczęście, że do pracy przejeżdżamy obok Bieniaka. Możemy szybko wyskoczyć po kilka kapuśniaków i pasztecików, które na śniadanie w połączeniu z kawą smakują jak pokarm bogów – ambrozja. Nie tylko my się tam zatrzymujemy, bywa i tak, że kapuśniaków już nie ma lub pieką się dopiero następne. Ale jak się trafi w moment, w którym to w Wasze ręce lądują gorące kapuśniaki prosto z pieca… To nic i nikt Wam już całego dnia nie zepsuje. Niebo w gębie.

Lody z Pingwinka

Pingwinki są dwa. I hura! Bo czy na spacerze wzdłuż Alei Róż albo w drodze nad Zalew Nowohucki zawsze po drodze jest Pingwinek. To cukiernia oferująca tradycyjne ciasta i słodkie smakołyki. Jednak zasłynęła szczególnie z lodów. Również tych tradycyjnych włoskich kręconych śmietankowych. Oprzeć się im nie sposób 🙂

Ruskie z Baru Mlecznego

Brami mlecznymi Nowa Huta stoi. Legenda baru mlecznego jako miejsca taniego i smacznego trwa w najlepsze. I jest to legenda potwierdzona. Lepione na miejscu ruskie pierogi okraszone skwarkami na smalcu są autentyczną pamiątką dawnych czasów. Pierogi to dopiero początek. Schabowy na smalcu, bułka z pastą jajeczną, łazanki bez mięsa, gołąbki i kompot. Tutejsze menu choć stałe jest spore i co dla wielu najważniejsze – domowe. Do wyboru w Nowej Hucie mamy 4 bary mleczne:

Bar Centralny os. Centrum C 1, tel. 12 644 14, 95 pn – pt 7.00 – 18.00
Bar Szkolny os. Na Skarpie 24, tel. 12 644 34 02, pn – pt 7.00 – 18.00
Bar Północny os. Teatralne 11, tel. 12 644 40 87, pn – pt 8.00 – 18.00
Bar Bieńczyce os. Kazimierzowskie 22, tel. 12 648 15 10, pn – pt 7.00 – 18.00

Kiełbaska z Manhattanu

Grillowanie w Nowej Hucie ma sporą tradycję. Przypieczętowaniem tego jest postawiony przy Zalewie Nowohuckim BBQ MaNHattan Grill. Mały, niewielki, z historią dość tragiczną ale z happy-endem. Podpalony nie tak dawno grill ponownie został postawiony dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Wszyscy ruszyli z pomocą Piotrowi, który nie tylko prowadzi grill ale animuje wiele imprez tutaj przez niego organizowanych. Kiełbaska wyśmienita jak i porcja godna każdego głodnego nowohucianina.

Smaków Nowej Huty będzie więcej…

Nowa Huta kulinarnie się odradza. Powstają nowe kawiarnie, bary a nawet restauracje. Wygląda na to, co bardzo nas cieszy, że kolejne nowe smaki pojawią się na mapie Nowej Huty. Oby było ich jak najwiecej. My zachęcamy na wspólne spacery kulinarne jak Urban Nowa Huta Food Tour Kraków.

Dodaj komentarz

Translate »