Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Beksiński zamieszka w Nowej Hucie

Beksiński przyjeżdża do Krakowa a dokładniej do Nowej Huty. Na stałe!

Obrazy, rysunki i fotografie – łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Państwa Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty, już od 7 października 2016 roku będzie można oglądać w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.

beksinski_plakat

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do teraz!

Stała ekspozycja obejmować będzie 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Okazjonalnie prezentowany będzie również zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK. Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie, powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda – wyznacznikiem działań artystycznych. Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w jego bogatej twórczości – stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez artystę warsztatu, doprowadzonego w przypadku Beksińskiego do wyjątkowego mistrzostwa.

Otwarciu Galerii towarzyszyć będzie spektakl KRYPTONIM 27 w wykonaniu Art Color Ballet, który przeniesie niezwykłą wizję świata Mistrza Beksińskiego na scenę i w przestrzennym wymiarze spróbuje rozczytać ukryte znaczenia jego dzieł. Widz wniknie w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Między jawą i snem, w galerii i na scenie – w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków…

kryptonim_600x320

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE
Nowohuckie Centrum Kultury
Kraków, aleja Jana Pawła II 232
weekend otwarcia:

7 października 2016
KRYPTONIM 27 –Art Color Ballet – premiera, g. 18.00
Wernisaż wystawy, g. 19.15
wstęp tylko z zaproszeniami

8 i 9 października 2016
KRYPTONIM 27 –Art Color Ballet – g. 18.00
Galeria czynna w g. 15.00-22.00
wstęp tylko na podstawie biletu na spektakl KRYPTONIM 27
od 10 października 2016
Galeria czynna w g. 11.00-19.00
wstęp: 10/8 zł

Bilety już w sprzedaży!

Art Color Ballet – KRYPTONIM 27

https://www.facebook.com/events/522746311231990/


Informacje i bilety:
Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 02 66 wew. 55
rezerwacja@nck.krakow.pl
www.nck.krakow.pl

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Translate »