
Pałac Dożów w Nowej Hucie [Petycja]
Pałac Dożów w Nowej Hucie
Nowohuckie „Watykany” lub „Pałac Dożów w Nowej Hucie” to dwa budynki Centrum Administracyjnego Kombinatu, które są tak wyraziste w przestrzeni tej części Krakowa jak z drugiej strony miasta Wzgórze Wawelskie czy Kopiec Kościuszko.
I choć bryła obu budynków tak wielce się w tutejszy krajobraz wbiła to jednak ich wnętrze stanowi największa atrakcję. Bo to w nich ukryte zostały najcenniejsze smaczki architektury socrealizmu a które mogą zostać bezpowrotnie utracone.
Wszystko za sprawą wypowiedzi Wojewody Małopolskiego – dość nie fortunnej – jednak wzbudzającej skrajne uczucia a brzmiącej tak:
„Te budynki powinny trafić do firm zagranicznych, pozwolimy im wewnątrz wyburzać i przebudowywać, przy pozostawieniu zewnętrznej bryły”.
– więcej w artykule Wyborcza.pl: W obronie wnętrz budynków Centrum Administracyjnego kombinatu
Po tejże wypowiedzi podniosła się fala wzburzenia i jednoczesnej mobilizacji do ochrony tychże obu budynków centrum administracyjnego kombinatu. Nikt nie chce przecież, żeby podzieliły los nowohuckiej księgarni „Skarbnicy”.
Debata
Po debacie 4 kwietnia „Centrum Administracyjne Kombinatu. Szansa czy problem?„, która miała pokazać wszystkim jak to ostatnie nie naruszone miejsce w Nowej Hucie jest wyjątkowe dowiedzieliśmy się również jak zawiła jest sytuacja prawna, konserwatorska i własnościowa obu budynków. Sprawa choć jeszcze nie przegrana to nadal pozostaje niezależna od nas mieszkańców i leży w decyzji władz, jednakże mamy możliwość wpływu na przyszłość naszej dzielnicy.
Podpisz petycję!
Możemy wspólnie naciskać przedstawicieli władz. Podpisz petycję i przyłącz się do tych wszystkich dla których to miejsce ma znaczenie teraz i w przyszłości.