Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Huta Sztuki – otwarcie nowej galerii w Nowej Hucie

Huta Sztuki – otwarcie nowej galerii w Nowej Hucie

By zobaczyć obrazy z epoki socrealizmu i dzieła z nurtu malarstwa materii nie trzeba już jechać do Nowego Jorku, Moskwy czy Warszawy; w Nowej Hucie przy Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida rusza nowa Galeria HUTA SZTUKI, w której na stałe eksponowane będą dzieła twórców powojennej Polski. 

To wyjątkowa wystawa i wyjątkowa Galeria

Opowieść o mieście i ludziach pokazana przede wszystkim za pomocą obrazu, ale również poprzez dźwięk, jako zmaterializowane doświadczenie pokolenia artystów – absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, których połączyła Nowa Huta. Tu znaleźli swoje miejsce, tu tworzyli, tu splatały się ich życiorysy.

Ekspozycja obejmuje prace z lat 50., 60. i 70. XX w.

Od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza po sztukę współczesną. Wyjątkowy jest zbiór prac malarstwa materii, które zyskało ogromną popularność w latach 50. XX wieku, zwłaszcza w Belgii, Francji i Hiszpanii, a na krakowskim gruncie reprezentowane było przez Grupę Nowohucką, znaną także, jako Grupa 5-ciu. Należeli do niej Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński, Julian Jończyk i Janusz Tarabuła. Ich wyjątkowe prace charakteryzują się wykorzystywaniem surowych materiałów.

Artyści eksperymentowali

Z fakturą obrazu, tłoczyli reliefy, w grubej warstwie farby zatapiali piasek, cement, do obrazu wklejali przedmioty z drewna, tkaniny, zardzewiałych blach.  Tworzyli piękne, choć szare, smutne obrazy, uważali bowiem, że sztuka nie powinna być tylko estetyczną doskonałością. Malarstwo materii odzwierciedlało rzeczywistość, było bliskie temu, co widzieli dookoła. Ich prace wyrażały stan ducha pokolenia ludzi, którzy przeżyli wojnę.  Grupa Nowohucka, choć uważana za jedno z ważniejszych krakowskich ugrupowań okresu “odwilży”, niestety nie miała dotychczas stałego miejsca ekspozycji.

Na wystawie będzie można również zobaczyć kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty, między innymi Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, a także należących do najwybitniejszych przedstawicieli grafiki artystycznej lat 60. Jerzego Panka czy Stanisława Wójtowicza.

Oprócz stałej ekspozycji Galeria Huta Sztuki będzie także miejscem prezentacji wystaw czasowych dzieł nowohuckich artystów; posłuchać będzie można archiwalnych nagrań rozmów z artystami i zobaczyć archiwalne filmy.

Galeria Huta Sztuki

Powstała z inicjatywy Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu władz Krakowa i współfinansowaniu z Gminy Miejskiej Kraków. Inspiracją do jej stworzenia była sięgająca lat 50. XX wieku historia samego Ośrodka, dawnego Zakładowego Domu Kultury mieszczącego się na Osiedlu Górali 5. W tym czasie do Nowej Huty przyjeżdżali licznie artyści, otrzymując do swej dyspozycji pracownie w oddawanych do użytku budynkach. Nowa galeria nawiązuje do pierwszej, działającej w latach 60. i 70. XX w. przy Domu Kultury, Galerii „RYTM”. Obecnie „Norwid” to nie tylko miejsce artystycznych wystaw, to także biblioteki, cieszące się dużą popularnością Kino Studyjne Sfinks czy kluby: Kuźnia w Mistrzejowicach i ARTzona  (os. Górali 4) – nowoczesna przestrzeń dla różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych.

Galeria Huta Sztuki jest hołdem dla artystów, którzy swoje losy związali z Nową Hutą. Prezentując ich prace, Ośrodek chce przywrócić je świadomości polskich krytyków, historyków, kolekcjonerów i odbiorców sztuki, mając nadzieję, że wystawa stanie się dla nich kolejnym ciekawym odkryciem.

Więcej informacji na temat Galerii oraz dnia otwarcia można uzyskać na stronie: www.okn.edu.pl.

Galeria Huta Sztuki jest finansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.


16 października 2018 r., godz. 12:00-20:00

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Materia Miasta.

Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX w.

Szczegółowe informacje:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, sekretariat[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Dodaj komentarz

Translate »