Paste your Google Webmaster Tools verification code here
Home » Artykuły » Budżet Obywatelski w Nowej Hucie

Budżet Obywatelski w Nowej Hucie

Budżet Obywatelski w Nowej Hucie 2017

Budżet Obywatelski #BOKrakow – Do końca marca można było składać projekty do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Zerknijmy, które z przesłanych projektów obejmują 5 nowohuckich dzielnic i czy są takie, które mogą zmienić turystyczne oblicze Nowej Huty.

Projekty można było składać jako ogólnomiejskie i dzielnicowe. Co one oznaczają zapraszam na stronę główną Budżetu Obywatelskiego gdzie w sposób przejrzysty można dowiedzieć na czym on polega, jakie kwoty są przydzielone, jaki jest jego harmonogram.

Przez cały marzec przesłano 587 projektów czyli o 24 projekty mniej niż było to w roku ubiegłym. Wydawać się to może dla jednych niewiele a dla drugich dużo… nie nam to rozstrzygać. Z pewnością dobry pomysł sam się obroni.

My skupiamy się na tych projektach, które związane są z nowohuckimi dzielnicami i turystyką. Zatem… na tą chwilę – bo z pewnością będzie tego więcej – udostępnione są na mapie projektów do budżetu obywatelskiego i zweryfikowane są 91 projekty ogólnomiejskie a w poszczególnych dzielnicach nowohuckich:

  • Bieńczyce – 0 projektów
  • Czyżyny – 4 projekty
  • Mistrzejowice – 12 projektów
  • Nowa Huta – 16 projektów
  • Wzgórza Krzesławickie – projektów

czyli w sumie 39 projektów dzielnicowych.

Projekty Ogólnomiejskie

Biorąc pod uwagę “nowohuckość” projektu ogólnomiejskiego z zacięciem turystycznym odnaleźliśmy takie oto propozycje:

Projekt : Tramwaj do Nowej Huty

Darmowa przejazd tramwajem dla mieszkańców Krakowa do Nowej Huty odbywać miałby się w weekendy w okresie wakacyjnym czerwiec-sierpień skłaniającym szczególnie rodziny do lokalnych wycieczek.

Projekt : Wieża Widokowa nad Zalewem Nowohuckim

przykładowa wieża

25 metrowa wieża widokowa o konstrukcji stalowej z kilkoma piętrami posiadającymi miejsca do siedzenia. Wieża zakończona zadaszeniem pod którym są miejsca do siedzenia, stoliki i lornetki widokowe. Wieża w nocy będzie oświetlona zmieniającymi się kolorami. Najniższy poziom wieży jest przeznaczony na całoroczną kawiarnię z ubikacją.

Projekt : Budowa parku linowego i placu zabaw w Nowej Hucie.

Projekt dotyczy budowy na terenie stadionu sportowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód na os. Szkolnym 39 w Krakowie ogólnodostępnego parku linowego oraz nowoczesnego placu zabaw wraz z miejscem do wypoczynku dla opiekunów dzieci.

Projekt : Rewitalizacja i modernizacja Kopca Wandy

Celem projektu jest rewitalizacja oraz modernizacja Kopca Wandy oraz zagospodarowanie terenów do niego przylegających, na poczet stworzenia parku wraz z alejkami spacerowymi.

Projekt : Pływający Pomost Kajakowy na Wiśle w Nowej Hucie

Projekt zakłada zakup pływającego pomostu dedykowanemu kajakarzom, który będzie pod opieką Krakowskiego Stowarzyszenia Weteranów Kajakarstwa “Na Fali” zrzeszającego byłe zawodniczki i zawodników krakowskich klubów kajakowych oraz turystów kajakarzy.

Projekt : Festiwal Murali Nowa Huta Przeszłością w Przyszłość

Nowa Huta jako miejsce w jakże turystycznym Krakowie, pomimo ciekawej historii i architektury jest ogólnie mało znana i rzadko uwzględniana na mapach turystów odwiedzających Kraków. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie atrakcyjności Nowej Huty, jako integralnej części Krakowa oraz wzmocnienie przynależności lokalnej mieszkańców.

Projekty Dzielnicowe

Tutaj projekty skupione są jednak na sprawach codziennych mieszkańców, naprawy chodników, nowe miejsca parkingowe czy zakładanie zieleńców. Jednak i tutaj można coś ciekawego znaleźć! Wzgórza Krzesławickie mogą się pochwalić projektem

Poznaj swoją historię – Wzgórza Krzesławickie

W ramach projektu zorganizowane zostaną inscenizacje wydarzeń historycznych przez grupy rekonstrukcyjne na terenie dzielnicy. Inscenizacje te mają służyć zwiększeniu świadomości krakowian na temat historii swojego kraju ,miasta i dzielnicy. Przedstawienia mogą dotyczyć wydarzeń od początku powstania Państwa Polskiego, aż po II Wojnę Światową. Temat wydarzenia, którego ma dotyczyć inscenizacja będzie wskazany przez wnioskodawcę po konsultacji Wnioskodawcy z Radą Dzielnicy.

Taki sam projekt zgłoszony został dla Dzielnicy XVIII Nowa Huta “Poznaj swoją historię – Nowa Huta“, który miałby się odbywać na Łąkach Nowohuckich.

Co jeszcze?

Czekamy na udostępnienie wszystkich projektów opartych o Budżet Obywatelski… Zobaczymy czym nas mieszkańcy Krakowa zaskoczą 🙂 a najważniejsze to to, że trzymamy kciuki aby przeszły one ocenę prawną bo to właśnie teraz ta ocena się rozpoczyna i trwać będzie do 31 maja.

Co dalej?

Budżet obywatelski ma swój harmonogram działań:

Ocena formalna i ocena prawna propozycji zadań do 31 maja
Publikacja wyników weryfikacji 02 czerwca
Składanie protestów wobec wyników oceny prawnej 03- 07 czerwca
Rozpatrywanie protestów do 09 czerwca
Ogłoszenie wykazu punktów głosowania 02 czerwca
Sporządzanie i ogłoszenie listy projektów, które będą poddane głosowaniu 12 czerwca
Możliwość wycofania złożonej propozycji zadania przez wnioskodawcę do 09 czerwca
Głosowanie 17 – 30 czerwca
Zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie do 31 lipca

Ważne linki:

Regulamin Budżetu Obywatelskiego


Zapisz się do naszego NEWSLETTERA!

[wysija_form id=”1″]

Add a Comment

Translate »