Paste your Google Webmaster Tools verification code here
Home » Artykuły » Dzień Otwartych Drzwi Muzeów w Nowej Hucie 2017

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów w Nowej Hucie 2017

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów w Nowej Hucie już tuż tuż!

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów odbędzie się w niedzielę 19 listopada. To wówczas drzwi muzeów w Krakowie otwierają się dla zwiedzających. Oczywiście również i w Nowej Hucie! Jakie wydarzenia czekają na odwiedzających Nową Hutę w ten wyjątkowy dzień? Wszystkiego dowiecie się u nas! 

Muzeum PRL-u

19 listopada w godz. 10-18 Muzeum PRL-u zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów. Odbędzie się zwiedzanie wszystkich trzech naszych wystaw wraz z ich twórcami, którzy będą odpowiadali na pytania gości. Wstęp wolny.

Godz. 11.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym”. Oprowadza: Andrzej Malik.

Godz. 12.00-14.00 – zadaj pytanie kuratorowi – wystawy „Paczka z Ameryki” (na pytania odpowie Karolina Żłobecka) i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” (na pytania odpowiedzą Tomasz Mierzwa i Zbigniew Semik) bez tajemnic.

Godz. 12.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym”. Oprowadza: Andrzej Malik.

Godz. 15.00 – wernisaż mini wystawy fotograficznej „NH50mm. Nowa Huta w obiektywie”. Na wystawie prezentowane będą zdjęcia Krzysztofa Piły, fotografa nowohuckiej architektury.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów – Dzieje Nowej Huty os. Słoneczne 16

Bufet pod kombinatem (wystawa czasowa)

Godz. 10.00 – Fort Krzesławice w ogniu Wielkiej Wojny
Spacer edukacyjny przypominający wydarzenia z 1914 r., kiedy to podczas oblężenia Krakowa załoga fortu przyczyniła się do zatrzymania ofensywy wojsk rosyjskich.
Prowadzenie: Piotr Kapusta
Miejsce zbiórki: Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b

Godz. 11.00 – Niepodległościowi patroni nowohuckich ulic
Spacer edukacyjny przybliżający patronów nowohuckich ulic, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Uwaga! W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, zamiast spaceru odbędzie się wykład.
Prowadzenie: Maciej Miezian
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału

Godz. 12.00 – Witaj jutrzenko wolności!
Warsztaty patriotyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat, które przybliżą wydarzenia z listopada 1918 r. i pamięć o nich na terenach obecnej Nowej Huty. Uczestnicy zapoznają się z piosenkami, wierszami i obrazami, poprzez które wyrażano szacunek dla przodków i ojczyzny.
Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier


Dzień Otwartych Drzwi Muzeów w Krakowie

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35

Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń (wystawa stała)
Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki (wystawa czasowa)
Soter Jaxa-Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty (wystawa czasowa)

Wstęp na wystawę Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

12.00, 15.00 – Rozważny i romantyczny
Zwiedzanie wystawy czasowej poświęconej życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Ekspozycja zbudowana została z pięciu głównych opowieści: „Wiosna” („Nadzieja”), „Lato” („Walka”), Jesień” („Ofiara”), „Zima” („Osamotnienie”) oraz „Pamięć”. Przyjęty w jej scenariuszu sposób prezentacji życia bohatera – w rytmie zmieniających się pór roku – stwarza możliwość realizacji interesującej ekspozycji, będąc zarazem próbą przedstawienia Kościuszki jako człowieka, żołnierza, wizjonera i męża stanu, ale także pokazania jego ludzkich emocji, radości i dramatów.
Prowadzenie: Kamil Stasiak
Rezerwacja: COZ

13.00, 16.00 – zwiedzanie wystawy stałej Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl

—————————————————————————————————————–

Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1

11.00, 14.00, 16.00 – zwiedzanie Wieży Ratuszowej z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl

12.00 – Kraków, moje West Point, czyli Mała Akademia nie tylko Sztuki Wojskowej
Minispektakl teatralny dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas którego dowiedzą się, czym była insurekcja kościuszkowska, poznają postać Tadeusza Kościuszki nie tylko jako zdolnego wojskowego, stratega i inżyniera, lecz także miłośnika kawy i róż.
Prowadzenie: Dariusz Cywka
Rezerwacja: COZ

—————————————————————————————————————–

Rynek Podziemny
Rynek Główny 1

Śladem europejskiej tożsamości Krakowa (trasa turystyczna)

Wstęp na trasę turystyczną wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl.
Podziemia Rynku będą czynne do godziny 20.00. Ostatnie wejście 75 minut przed zamknięciem.

10.00 – Forum Polonorum
Spacer wokół Rynku Głównego po ścieżkach wybranych wydarzeń patriotycznych utrwalonych w historii miasta
Prowadzenie: Katarzyna Winiarczyk
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału
Rezerwacja: COZ

10.30, 12.30, 14.30, 16.30, 18.30 – zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl

Przez cały dzień w strefie fontanny projekcja krótkometrażowego filmu Droga królewska (scenariusz i reżyseria: Łukasz Walas, Filmowe Studio Reklamy Pink Media; rok produkcji 2017, czas: 2 minuty)

—————————————————————————————————————–

Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3

Mieszczański dom (wystawa stała)
Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann (wystawa czasowa)
Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki (miniekspozycja)

10.00 – Czy w domu mieszczańskim możemy znaleźć bohatera narodowego?
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas których dzieci przekonają się, w jaki sposób kultywowano pamięć o polskiej historii i bohaterach narodowych. Wspólnie postaramy się odnaleźć wizerunki m.in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Poniatowskiego ukryte w przedmiotach dekoracyjnych oraz codziennego użytku. Bohaterów nie zabraknie również w części plastycznej zajęć.
Prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Rezerwacja: COZ

12.00 – Mieszczański dom
Tematyczne zwiedzanie wystawy stałej ze szczególnym zwróceniem uwagi na pamiątki narodowe przechowywane w domach krakowskich mieszczan na przełomie XIX i XX w., formy kultywowania pamięci o polskiej historii i postaciach, które odegrały w niej doniosłą rolę.
Prowadzenie: dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Rezerwacja: COZ

14.00 – XIX-wieczny make-up, czyli historia charakteryzacji teatralnej
Tematyczne zwiedzanie wystawy czasowej dla młodzieży i dorosłych połączone z warsztatami charakteryzacji teatralnej. Podczas oprowadzania przyjrzymy się wizerunkom trzech wybitnych aktorek z końca XIX w.: Antoninie Hoffmann, Helenie Modrzejewskiej i Charlotcie Wolter. Odkryjemy ich garderobiane sekrety i opowiemy o sposobach kształtowaniu scenicznego wizerunku dawniej i dziś.
Prowadzenie: Ewelina Radecka, Joanna Cieśla
Rezerwacja: COZ

Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki (miniekspozycja)
W przestrzeniach Kamienicy Hipolitów będzie można obejrzeć miniekspozycję reprezentacyjnych ubiorów mieszczan żywieckich, których tradycja wywodzi się jeszcze z XVII i XVIII w. Ukształtowany w pełni w XIX stuleciu strój do dnia dzisiejszego zakładany jest przez co ważniejszych mieszczan w czasie rozmaitych uroczystości religijnych i świeckich. Projekt zorganizowany przy współpracy Muzeum Miejskiego w Żywcu i Stowarzyszenia Asysta Żywiecka

—————————————————————————————————————–

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4

Kraków – czas okupacji 1939–1945 (wystawa stała)
Żegota. Ukryta pomoc (wystawa czasowa)

Wstęp na wystawę stałą wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl. Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem.

11.00 – Z miejsca pamięci
Wykład – połączony z pokazem zabytków – prezentujący wyniki badań przeprowadzonych w latach 2016–2017 na terenie KL Plaszow. Przedmioty pozyskane w wyniku badań archeologicznych w przyszłości zostaną pokazane na wystawie stałej na terenie Miejsce Pamięci KL Plaszow.
Prowadzenie: Kamil Karski
Miejsce: sala kinowa, I piętro

12.30 – KL Plaszow
Wyjazd autokarem na teren obozu koncentracyjnego, gdzie odbędzie się inauguracyjne oprowadzanie po wystawie plenerowej KL Plaszow. Ekspozycja za pomocą zdjęć archiwalnych, relacji świadków i tekstów informacyjnych opowiada o najważniejszych wątkach z historii obozu.
Prowadzenie: Monika Bednarek (MHK), Marta Śmietana (MHK), Kamil Karski (MHK), Tomasz Owoc (MHK), Kolektyw Kuratorski Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce zbiórki: przystanek turystyczny, ul. Romanowicza
Rezerwacja: COZ

16.00 – Żegota. Ukryta pomoc
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej ludziom zaangażowanym w działalność Rady Pomocy Żydom. Na rozmaite sposoby pomagali oni Żydom zamkniętym w gettach i obozach koncentracyjnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa, a także ukrywającym się na tzw. aryjskich papierach.
Prowadzenie: Bartosz Heksel
Rezerwacja: COZ

—————————————————————————————————————–

Apteka pod Orłem
Plac Bohaterów Getta 18

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim (wystawa stała)

11.00 – Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie po wystawie stałej poruszającej zagadnienia związane z historią apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza oraz getta krakowskiego – m.in. życiem codziennym mieszkańców, instytucjami działającymi na jego terenie.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik

13.00 – Za murami krakowskiego getta
Spacer edukacyjny przedstawiający wojenne losy społeczności żydowskiej zmuszonej do zamieszkania w getcie. Na bazie wspomnień ocalonych oraz wojennych fotografii postaramy się wspólnie odkryć ślady okupacyjnej przeszłości ukryte we współczesnej przestrzeni Podgórza.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału

—————————————————————————————————————–

Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2

Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 (wystawa stała)

12.00 – Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej prezentującej dzieje Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej, a także losy krakowian – ofiar terroru dwóch systemów totalitarnych: nazistowskiego i komunistycznego.
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski
Rezerwacja: COZ

14.00 – Wrzesień 1939. Barwa i broń
Warsztaty dla młodzieży w wieku 13–19 lat powiązane z prezentacją umundurowania i uzbrojenia żołnierza piechoty Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Podczas zajęć, uczestnicy zapoznają się m.in. z okolicznościami wybuchu II wojny światowej i przebiegiem kampanii wrześniowej.
Prowadzenie: Tomasz Stachów
Miejsce: sala LOK
Rezerwacja: COZ

16.00 – Szara Służba
Projekcja filmu dokumentalnego (scenariusz i reżyseria: Artur Uczkiewicz, Paweł Lisowski, rok produkcji 2013, czas: 56 minut) opowiadającego o działalności harcerek i harcerzy z terenu Ula „Smok” (kryptonim krakowskiej chorągwi Szarych Szeregów) podczas II wojny światowej.
Komentarz do filmu: Tomasz Stachów
Miejsce: sala LOK

—————————————————————————————————————–

Stara Synagoga
ul. Szeroka 24

Dzieje i kultura Żydów krakowskich (wystawa stała)
Ostoja tradycji (wystawa czasowa)

11.00 – Udział Żydów w walkach narodowo-wyzwoleńczych XIX i początku XX wieku
Wykład poruszający kwestie udziału Żydów w walkach insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego, powstania krakowskiego, wydarzeń Wiosny Ludów, powstania styczniowego oraz przynależności do Oddziałów Strzeleckich Józefa Piłsudskiego, a później Legionów Polskich. Słuchacze dowiedzą się też o działalności Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski.
Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic

12.30 – Żydom – żołnierzom poległym w latach 1914–1921
Spacer edukacyjny po nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie znajdowała się kwatera z grobami żołnierzy Żydów walczących w szeregach armii austriackiej poległych w latach I wojny światowej oraz kwatera, w której chowano żołnierzy armii polskiej walczących w obronie granic tworzącego się państwa polskiego. Podczas spaceru zwiedzimy też miejsce, gdzie do września 1939 r. znajdował się monument ku czci żołnierzy Żydów poległych i zmarłych na polu walki w latach 1914–1921.
Prowadzenie: Eugeniusz Duda
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału

14.00–17.00 – Pod wspólnym sztandarem
Rodzinne układanie puzzli – fotografii powstałych w latach 1918–1939 przedstawiających uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zabawie towarzyszył będzie komentarz pracownika muzeum, który opowie o wydarzeniach zilustrowanych na poszczególnych fotografiach.

—————————————————————————————————————–

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41

Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty (wystawa stała)
Zwierzyniec zaprasza: Rakowice (wystawa czasowa)

10.00 – Zwierzyniec zaprasza: Rakowice
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej prezentującej historię dawnej królewskiej wsi Rakowice oraz dzieje zmian, jakie zaistniały na przestrzeni XIX i XX w. – m.in. powstania jednego z pierwszych lotnisk w Europie, a pierwszego w wolnej Polsce oraz włączenia obszaru w granice Krakowa i jego dynamicznej urbanizacji w 2. połowie XX w.
Prowadzenie: Mateusz Niemiec

14.00 – Historia pewnego lotniska
Warsztaty modelarskie dla dzieci w wieku 9–14 lat, podczas których uczestnicy pod opieką doświadczonego modelarza będą wykonywali modele samolotów stacjonujących w latach 1918–1939 na rakowickim lotnisku uznawanym za pierwszy tego typu obiekt, który znalazł się w rękach polskich na przełomie października i listopada 1918 r.
Prowadzenie: dr Wacław Szczepanik, Mateusz Niemiec
Rezerwacja: COZ

—————————————————————————————————————–

Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16

Bufet pod kombinatem (wystawa czasowa)

10.00 – Fort Krzesławice w ogniu Wielkiej Wojny
Spacer edukacyjny przypominający wydarzenia z 1914 r., kiedy to podczas oblężenia Krakowa załoga fortu przyczyniła się do zatrzymania ofensywy wojsk rosyjskich.
Prowadzenie: Piotr Kapusta
Miejsce zbiórki: Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b

11.00 – Niepodległościowi patroni nowohuckich ulic
Spacer edukacyjny przybliżający patronów nowohuckich ulic, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Uwaga! W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, zamiast spaceru odbędzie się wykład.
Prowadzenie: Maciej Miezian
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału

12.00 – Witaj jutrzenko wolności!
Warsztaty patriotyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat, które przybliżą wydarzenia z listopada 1918 r. i pamięć o nich na terenach obecnej Nowej Huty. Uczestnicy zapoznają się z piosenkami, wierszami i obrazami, poprzez które wyrażano szacunek dla przodków i ojczyzny.
Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier

—————————————————————————————————————–

Celestat
ul. Lubicz 16

10.00 – Anatomia szopki
Gra terenowa dla wszystkich grup wiekowych lub rodzin z dziećmi, podczas której uczestnicy poznają zabytki Krakowa stanowiące inspirację do tworzenia szopek krakowskich oraz dowiedzą się, jakie elementy patriotyczne i dlaczego się w nich znajdują. Podsumowanie wyników gry, rozdanie nagród i upominków o godz. 15.00
Prowadzenie: Małgorzata Niechaj wraz z szopkarzami: Filipem Fotomajczykiem i Jakubem Zawadzińskim
Zgłoszenia: Celestat (celestat@mhk.pl, tel. 12 429 37 91)

11.00 – Budujemy fortyfikacje Krakowa
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, podczas których zapoznają się z historią obronności i Bractwa Kurkowego. Uczestnicy zbudują fortyfikacje miejskie z klocków lego, przymierzą oryginalne stroje braci kurkowych oraz średniowieczne kostiumy, wcielą się w postać Króla Kurkowego i Marcina Oracewicza – bohaterskiego obrońcy Krakowa.
Prowadzenie: Michał Szczerba, Andrzej Szoka

—————————————————————————————————————–

Muzeum Podgórza
ul. Limanowskiego 51

11.00 – W barwach bieli i czerwieni
Warsztaty dla rodziców z dziećmi, młodzieży i osób dorosłych, podczas których dowiecie się czym jest kotylion, jak go wykonać i z czym się go wiąże. W części praktycznej zajęć uczestnicy wykonają niepodległościowe kotyliony, które staną się elementem wystawy stałej w Muzeum Podgórza i zawisną w muzealnej gablocie jako dar zwiedzających dla nowego muzeum.
Prowadzenie: Katarzyna Bury, Alicja Ososińska

13.00 – Tu powstaje Muzeum Podgórza…
Muzeum Podgórza pięknieje z każdym dniem, aby w przyszłości zaprosić do zwiedzania wystawy stałej i wystaw czasowych. W oczekiwaniu na otwarcie, już teraz zapraszamy wszystkich, którzy są ciekawi, jak bardzo zmienił się dawny zajazd Pod św. Benedyktem, jak wykorzystano jego potencjał i jaki odkrył przed nami sekret…
Prowadzenie: Katarzyna Bury, Melania Tutak, Alicja Ososińska, Robert Gaweł
Rezerwacja: COZ

—————————————————————————————————————–

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów 2017

Przez cały dzień można samodzielnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Ostatni zwiedzający będą wpuszczani 30 minut przed zamknięciem.
Wstęp na wystawy i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Przez cały dzień we wszystkich oddziałach Muzeum będzie można nabyć wydawnictwa MHK z rabatem 20%.

Szczegółowe informacje i rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ)
poniedziałek–niedziela 10.00–19.00
info@mhk.pl

Add a Comment

Translate »