70 urodziny Nowej Huty wypadają już w przyszłym roku!
Teraz nadarza się okazja aby wspólnie zaplanować obchody 70-lecia naszej dzielnicy.
Miejskie Centrum Dialogu zaprasza wszystkich krakowian i miłośników Nowej Huty do wspólnego zaplanowania wydarzeń, które mogą się odbyć w ramach tych wyjątkowych urodzin. Konsultacje potrwają do 17 września 2018.
Jak mogę mieć wpływ na jubileusz Nowej Huty?
Wyślij ankietę internetową lub opisz szczegółowo swoją propozycję w wybranej dziedzinie w formularzu konsultacyjnym, który można przesłać pocztą elektroniczną na adres: dialoguj@um.krakow.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10, 31-005 Kraków.
Dłubnia w Nowej Hucie odkrywa kolejne przyrodnicze tajemnice.
Dłubnia to nasza ulubiona krakowska rzeka… nie tylko dlatego, że sprawia frajdę podczas spływów kajakowych ale również dlatego, że jest najdzikszą z wszystkich krakowskich rzek wpadających do Wisły. Niegdyś, 70 lat temu, na początku budowy Nowej Huty, Dłubnia została uregulowana a potem – Chwała Bogu! – przez dziesięciolecia została zapomniana. Dziś zdziczałą i wyrwaną z okowów melioracji możemy ją odkrywać na nowo.
Dłubnia i jej niespodzianki
Jak wiecie od 3 już lat spływamy kajakami Dłubnią. Wiele razy mamy okazję być bliżej przyrody niż większość z nas wszystkich. A zdarza nam się być bliżej niż myślicie.
Przyzwyczailiśmy się już do tych spotkań z sarnami, bobrami, czaplami i zimorodkami ale zdarzają się spotkania wyjątkowe i zaskakujące bo z przypadku. Jak sobie może przypominacie, kiedyś umieszczaliśmy na naszej tablicy Nowa Huta Travel Facebook posta z wyjątkowym gościem naszego kajaka, który wpadł nam podczas ich klarowania. Ten niezwykły gość to Kiełż Zdrojowy (Gammarus pulex). Tak – “ZDROJOWY” co dość wyraźnie podkreśla czystości wody w Dłubni a przynajmniej odnosi się wrażenie, że nie jest aż tak źle jakby się wydawało.
Wczoraj popołudniu tj. 12 sierpnia 2018 zrobiło się jeszcze ciekawiej…
Po spływie zawsze mamy chwilę na opowiadanie przy kawie o tym jakie to przygody na nas czekały, co się działo, jakie wrażenia mieli uczestnicy. A na tym się trochę działo 🙂 Bo jak to na spływach czasem bywa i tu miała miejsce wywrotka – kajak z załogą wylądował w Dłubni. Trzeba było kajak wyciągnąć, wylać z niego wodę i ponownie do niego wskoczyć. Jakim zdumieniem załogi było kiedy okazało się, że w kajaku pływa ryba. [Tak są ryby w Dłubni 🙂 ] Duża nie była, kilka centymetrów ale żywa ryba(!). Załoga zdecydowała się zrobić jej pamiątkowe zdjęcie i choć dość nie wyraźne, bo wszystko było mokre i zachlapane, naprawdę nas zaintrygowała.
Zaciągnęliśmy języka u znawców tematu co to może być za gatunek… i najwyraźniej jest to Różanka pospolita (Rhodeus sericeus).
Mieszkanka z Dłubni
Słyszeliście kiedyś o takiej rybce? Okazuje się, że Różanka to rybka bardzo ciekawa… po pierwsze nie taka pospolita jakby się wydawało.
Na terenie Polski gatunek był objęty ścisłą ochroną gatunkową. Od 2014 r. podlega ochronie częściowej.
Czyli mamy kolejny gatunek chroniony w Dłubni(!). Zaskakujące jest również to, że aby Różanka mogła się rozmnażać potrzebuję do tego małży (skójek lub szczeżui). Te z kolei aby żyć muszą mieć dobrej jakości wodę… Czyli jest nadzieja dla Dłubni?!
Już nie możemy się doczekać kolejny przyrodniczych odkryć z nad Dłubni! Jeśli chcesz się wybrać z nami zapisz się na Spływ Kajakowy Dłubnią!
Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski 2018 wystartował!
O Plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski z pewnością słyszeliście choćby dlatego, że jest to już 19 edycja(!)
Szczególnie warto przyjrzeć się plebiscytowi pod względem zgłoszonych Nowohuckich inicjatyw turystycznych. A jest ich do sporo co bardzo cieszy a jak już głosować to NA SWOICH! 🙂
Oczywiście nie tylko my zostaliśmy nominowani. Również nasi koledzy i koleżanki z równie ciekawymi atrakcjami turystycznymi na które równie mocno zachęcamy do głosowania!
Nowohuckie nominacje do Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii Atrakcja Turystyczna to:
Zalew Nowohucki, Krakow/ Nowa Huta (WOMAT.72) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.72
Spacery po Nowej Hucie / z przewodnikiem/, Kraków Nowa Huta (WOMAT.64) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.64
Schrony pod budynkami Centrum Administracyjnego Kombinatu, Kraków (WOMAT.62) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.62
Dworek Jana Matejki, Kraków/ Krzesławice (WOMAT.11) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.11
Dwór w Branicach oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Kraków (WOMAT.14) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.14
Dworki i pałace wokół Nowej Huty/ wycieczki z cyklu ZAJRZYJ DO HUTY pt. Zapomniane dziedzictwo, Kraków Nowa Huta , Muzeum NH (WOMAT.13) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.13
Muzeum PRL w Nowej Hucie, Muzeum PRL Kraków, Nowa Huta (WOMAT.33) | SMS pod nr 72355 o treści WOMAT.33
To nie wszystko! Zachęcamy również do głosowania w następujących kategoriach:
Nowohucka nominacja do Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii Małopolska Osobowość Turystyki:
Maciej Miezian, Kustosz w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Kraków (WOMMOT.11) | SMS pod nr 72355 o treści WOMMOT.11
Nowohucka nominacja do Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii Przewodnik Turystyczny Roku:
Andrzej Broda, Przewodnik w kościele św. Bartłomieja, Kraków-Mogiła Szlak Architektury Drewnianej, Kraków-Mogiła (WOMP.5) | SMS pod nr 72355 o treści WOMP.5
Gorąco zachęcamy do głosowania na powyższe nominacje i promowania Nowej Huty w całej Małopolsce!
Koszt jednego SMSa: 2,46 zł z VAT
Głosowanie rozpoczeło się w piątek, 10 sierpnia 2018, i zakończy się w piątek, 7 września 2018, o godz. 21.00