Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Czołg w Nowej Hucie Iosif Stalin

Czołg w Nowej Hucie

Czołg w Nowej Hucie… a dokładniej IS-2 (IS – Iosif Stalin) to nie zabawka.

I w rzeczy samej czołg w Nowej Hucie to nie byle jaki egzemplarz, który przyjechał prosto z fabryki bo wojna się skończyła. To prawdziwy wóz bojowy, który na swoim szlaku bojowym trochę powalczył i pozwiedzał bo był m.in. w Pradze, Zgorzelcu i Berlinie (!).

Zdecydowanie czołg ten jest produkcji radzieckiej – i choć IS-2 zostały dosyć późno przydzielone do II Armii WP bo z początkiem 1945 r.-  każdy chłopak czy dziewczyna wychowani w duchu “Czterech Pancernych” dobrze o tym wie, że kształtami zbliżony był do “Rudego 102”, a rudy był choć z polską załogą to jednak produkcji radzieckiej.

Ciężar 46 ton, pancerz grubości 20-160 mm. Moc silnika 520 KM. Prędkość 37 km/h, zasięg 240 km. Załoga liczyła 4 żołnierzy. Wyposażenie: 1 działko 120 mm, 1 karabin maszynowy przeciwlotniczy 12,7 mm, 3 karabiny maszynowe 7,62 mm.

Nasz czołg z Nowej Huty i jego załoga przeżyli nie jedno…

Ten IS-2 zniszczył 3 samochody pancerne i jedno działko przeciwlotnicze. W okolicach Budziszyna unieszkodliwił 3 czołgi wroga, w tym dwie Pantery. W czasie walk w wyzwalaniu Czechosłowacji zniszczył także 2 działa polowe i jeden samochód pancerny. Po zakończeniu wojny czołg służył do szkolenia żołnierzy.

W dniu 25 stycznia 1969 roku czołg został przekazany kombatantom Nowej Huty i po przerwie na remont w 2007 roku stoi po dziś dzień przez Muzeum Czynu Zbrojnego.

Tego typu czołgi w czasie wojny prowadzili kombatanci-hutnicy: por. Władysław Ciodyk, Mieczysław Dudziński, Józef Hosticzko, Władysław Pakiet, Kazimierz Wilgocki, Józef Studziński, Rudolf Rafalski, Zdzisław Wilusz.

Dekomunizacja mogła pozbawić nas również tego pomnika przeszłości. Było głośno na temat uniemożliwienia powrotu czołgu po remoncie na postument na os. Górali bo uznawany był przez nielicznych jako symbol komunizmu. Na nasze szczęście nic takiego się nie stało. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule Nowohucki czołg nie będzie dekomunizowany.

Czołg w Nowej Hucie dla wielu z nas jest jej ważnym symbolem dzielnicy. Miejscem w którym jako dzieci wspinało się, siadało na lufie. Niektórzy z nas pamiętają, że można było wejść do środka przez właz górny, potem dolny. Kto jeszcze pamięta liny i beczki na paliwo?

I mimo tego, że czołg trochę zubożał na swoim wyglądzie to tak jak kiedyś nadal jest i będzie nowohuckim symbolem a dla turystów wyjątkową atrakcją turystyczną… Jednak to chyba jest taka nasza wielka nowohucka zabawka 🙂

Gdzie znajdziemy czołg w Nowej Hucie?


Zapisz się de NEWSLETTERA i bądź na bieżąco z turystycznymi newsami prosto z Nowej Huty

[wysija_form id=”1″]

Rowerem dookoła Nowej Huty

Rowerem dookoła Nowej Huty

Wycieczka Rowerem dookoła Nowej Huty

Naprawdę można rowerem dookoła Nowej Huty przejechać, zobaczyć wiele a przy tym wypocząć i spędzić dzień aktywnie, zdrowo i wesoło. To propozycja dla osób indywidualnych, rodzin, znajomych, którzy mając kilka godzin wolnego czasu chcieliby z przewodnikiem na rowerach zobaczyć najciekawsze zakątki i miejsca w Nowej Hucie.

Rower daje nam tą przewagę, że możemy na nim zwiedzić dwa razy więcej i dwa razy szybciej niż spacerując pieszo czy jeżdżąc samochodem tracąc czas na szukanie miejsca do zaparkowania.

Rower to idealny środek transportu po Nowej Hucie. Liczne ścieżki rowerowe pozwalają dojechać bezpośrednio do najciekawszych miejsc. Kto wie czy architekci planując “nowe miasto” nie wzięli pod uwagę – oprócz aspektów militarnych- również rowerzystów (!) bo Nowa Huta jest jakby stworzona pod rower!

PROGRAM:

Wycieczka “Rowerem Dookoła Nowej Huty” rozpoczyna się w centralnym punkcie dzielnicy – na Placu Centralnym.

Po wprowadzeniu przez przewodnika do historii powstania miasta Nowa Huta udajemy się w stronę Alei Róż gdzie odbywały się najważniejsze uroczystości w okresie PRL-u. To tutaj składano kwiaty pod słynnym Pomnikiem Lenina. Teraz czeka nas krótka przejażdżka w stronę dawnego już Kina Świt. Opuszczamy na chwile najstarszą część Nowej Huty i udajemy się na przejażdżkę po Bieńczycach gdzie zobaczymy znany wśród nowohucian – istna perełka Polski Ludowej – wielobranżowy sklep “Ludwik” oraz Bar Mleczny “Bieńczyce” gdzie zatrzymamy się na pierogi (dla chętnych). Następnie udaje my się w stronę ważnego miejsca Kościoła “Arki Pana”. Po zwiedzeniu kościoła jedziemy zobaczyć Czołg upamiętniający czasy Drugiej Wojny Światowej a strojący przed Muzeum Czynu Zbrojnego. Jedziemy teraz zobaczyć najpopularniejsze miejsce wypoczynku nowohucian nad Zalew Nowohucki. Dalej udajemy się w stronę Opactwa Cystersów w Mogile gdzie spędzimy kilka chwil poznając historię tego miejsca. Po zwiedzaniu powoli kierujemy się w stronę centrum mijając Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego a z drugiej Łąki Nowohuckie. Naszym ostatnim punktem zwiedzania będzie Muzeum PRL-u w którym zwiedzimy oprócz stałej wyprawy również schron. Tutaj zakończymy naszą wycieczkę rowerową dookoła Nowej Huty.

Czas trwania wycieczki: 3-4 godziny.

Dystans: ok. 10 km

Cena:

  • 39 zł/os. z biletem pełnym
  • 37 zł/os. z biletem ulgowym

Grupa min. 20 osób \ przy mniejszej liczbie uczestników prosimy o kontakt!

Cena zawiera:

  • przewodnika w języku polskim (w języku obcym na zapytanie)
  • bilety wstępu do obiektów (Muzeum PRL-u)

Cena nie zawiera:

  • wypożyczenie rowerów
  • wyżywienia w barze
  • innych nie wymienionych atrakcji.

Oferta pod Patronatem Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta


Rezerwacja: nhtravel@nowahutatravel.pl +48 12 6813692


Uwagi: Wycieczkę “Rowerem dookoła Nowej Huty” na życzenie klientów można wzbogacić o posiłek, dodatkową atrakcje, spływ kajakowy czy też zwiedzanie Krakowa… prosimy o kontakt!

Przybliżona trasa przejazdu:

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z turystycznymi nowościami prosto z Nowej Huty!

[wysija_form id=”1″]

Zalew Nowohucki [zdjęcia]

Zalew Nowohucki to wyjątkowe miejsce na mapie Nowej Huty.

To chyba najbardziej ulubione miejsce nowohucian w starej części Nowej Huty a w dodatku Zalew Nowohucki to najbardziej urokliwe i dające najszybciej ukojenie po trudach codzienności. A przynajmniej nam 🙂

Zalew Nowohucki
Zalew Nowohucki. fot. Marcin Pawlik

Rodziny z dziećmi, zakochani, seniorowie, rolkarze, rowerzyści, wędkarze i biegacze… Wszyscy korzystają z tego miejsca wypoczynku i rekreacji. A wszystko zaczęło się… w 1957 roku kiedy to w park i zalew wg projektu A. Ścigalskiego, oddano do użytku mieszkańcom Nowej Huty.

I tak naprawdę niewiele się zmieniło od tamtego czasu jeśli chodzi o sposoby rekreacji. No może wtedy nie było aż tylu biegaczy, rolkarzy i rowerzystów a dziś tylu chętnych do kąpieli w zalewie… ale główny cel Zalew Nowohucki nadal świetnie spełnia.

Zalew Nowohucki fot. Marcin Pawlik
Zalew Nowohucki fot. Marcin Pawlik
Zalew Nowohucki
Wyspa zwana Małpim Gajem na zalewie w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik

Ale oprócz możliwości uprawiania rekreacji sportowej dla wielu odwiedzających zalew w Nowej Hucie ważnym jest nacieszenie się tą odrobiną zieleni. Od początku powstania zbiornika do dnia dzisiejszego przyroda świetnie sobie poradziła zacierając sztuczność akwenu w wyjątkowy naturalny zakątek.

Zalew Nowohucki
W cieniu wyspy. fot. Marcin Pawlik

Bliskość zalewu sprawia, że Nowohucianie bardzo sobie to miejsce upodobali i odwiedzają je o każdej porze roku a każda z pór roku daje tu wyjątkowe przedstawienie.

Przedwiośnie nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Przedwiośnie nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Zalew Nowohucki
Marzec nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Zalew Nowohucki
Kwiecień nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Październik nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Październik nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Zalew Nowohucki fot. Marcin Pawlik
Listopad nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik
Zalew Nowohucki fot. Marcin Pawlik
Grudzień nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik

Zalew Nowohucki fot. Marcin Pawlik
Zima nad Zalewem w Nowej Hucie. fot. Marcin Pawlik

Po latach widocznego upadku infrastruktury rekreacyjnej parku powoli budzi się zalew z letargu, znów zaczyna być zauważany jako miejsce wypoczynku i choć wiele jeszcze jest do zrobienia Zalew Nowohucki był, jest i długo jeszcze będzie jednym z najbardziej ulubionych miejsc Nowohucian.


Kilka liczb i danych o tym wyjątkowym miejscu:

Rok powstania: 1957
Projektant: A. Ścigalski
Powierzchnia: ok. 17 ha parku w tym 7 ha samego akwenu
Położenie: Dzielnica XVI Bieńczyce
Zasilana wodą: Rzeka Dłubnia
Średnia głębokość: 1,8 – 2,5 m

Jeśli macie swoje spostrzeżenia, zdjęcia, filmy lub po prostu chcecie podzielić się własnym zdaniem na temat tego miejsca – zostawcie komentarz poniżej artykułu, wyślijcie wiadomość na nhtravel@nowahutatravel.pl lub napiszcie post na naszym profilu Facebook: Nowa Huta Travel

Zapisz się do Newslettera Nowa Huta Travel!

[wysija_form id=”1″]

 

Newsletter Nowa Huta Travel

Zalew w Nowej Hucie fot. Marcin Pawlik

Newsletter Nowa Huta Travel wystartował!

Od tej chwili można zapisywać się do naszego newslettera, w którym to będziemy podsyłać nasze ostatnie wpisy, newsy, artykuły i wycieczki.

Wiemy, że Wasze skrzynki pękają w szwach od niezliczonych wiadomości z całego świata – my też tak mamy 🙂 – Dlatego dla wszystkich, którzy zapiszą się do newslettera gwarantujemy, że będą otrzymywać wiadomości z naszej strony tylko 1 w tygodniu w poniedziałki o 7 rano o ile pojawi się jakiś nowy wpis na naszej stronie www.

Oczywiście, jeśli będziecie chcieli wypisać się z newslettera to możecie to zrobić w każdym momencie. Wiadomość jaką otrzymacie od nas będzie  miała na samym dole link dający możliwość opuszczenia newslettera – wystarczy w niego kliknąć.

Nic nie tracisz a tylko zyskać możesz – bądź bliżej Nowej Huty 🙂

Zapisz się już teraz do Newslettera!

[wysija_form id=”1″]

 

Zapraszamy do Nowej Huty!

Wycieczka Szkolna po Nowej Hucie ze zwiedzaniem schronów

Wycieczka Szkolna po Nowej Hucie nie musi być nudna i monotonna.

Schrony, dworki i klasztor to też Nowa Huta. Nasza propozycja wycieczki szkolnej pokaże Wam Nową Hutę odmienną od tej, którą znacie!

W ramach wycieczki odkryjemy schron, który był ukrywany przed wszystkimi a w którym można było zarządzać całym Kombinatem Metalurgicznym im. Lenina. Po podziemiach czas na spacer atrakcjami Nowej Huty. Odwiedzimy m.in. Dworek Matejki, Klasztor w Mogile i Muzeum Czynu Zbrojnego.

PROGRAM:
– Spotkanie z przewodnikiem przy wejściu do Budynku “S” Centrum Administracyjnego Huty im. T. Sendzimira,
– Zwiedzanie schronu dowodzenia kombinatem
– Przejazd do Krzesławic  – Zwiedzanie Kościółka św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Szkaplerznej w KrzesławicachDworku Jana Matejki,
– Przejazd Aleją Solidarności – Fragment Zabudowy Osiedla Stalowego, dalej Osiedlem  Wandy i Willowym – Zabudowa osiedla Willowego,
– Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Zespół Klasztorny 00. Cystersów w MogileKościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława,
– Dalej przejazd przez Plac Centralny – Zabudowa przy Placu Centralnym, Aleja Róż, Aleja Przyjaźni – Aleja Róż z sylwetką niezrealizowanego ratusza,
– Ostatnim elementem naszego programu będzie Osiedle Teatralne i Teatr Ludowy + Muzeum Czynu Zbrojnego i słynny Czołg w Nowej Hucie – zwiedzanie.

Cena:
20-30 os. w grupie:     49 PLN/os.
31-40 os. w grupie:     39 PLN/os.
41-50 os. w grupie:     35 PLN/os.
– cena od osoby w grupie.

Zakwaterowanie: bez zakwaterowania

Wyżywienie: bez wyżywienia (OV);
Istnieje możliwość zorganizowania wyżywienia dla grupy za dodatkową opłatą.

Transport: Własny
Istnieje możliwość zorganizowania transportu przez biuro z dowolnego miejsca w Polsce za dodatkową opłatą.

Cena zawiera
– Przewodnika,
– Przewodnika w schronie zarządzania kombinatem,
– Zwiedzanie Kościółka św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Szkaplerznej w Krzesławicach,
– Zwiedzanie z przewodnikiem Dworku Jana Matejki,
– Zwiedzanie Zespołu Klasztornego OO. Cystersów,
– Zwiedzaniem Muzeum Czynu Zbrojnego,
– bilety wstępu.

Cena nie zawiera
– Świadczeń nie wymienionych w ofercie.

Wycieczka Szkolna po Nowej Hucie – Program można wzbogacić o przejście na Kopiec Wandy.
Oferta pod Patronatem Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta


Rezerwacja: nhtravel@nowahutatravel.pl +48 12 6813692


Newsletter

[wysija_form id=”1″]

Pierwszy Spływ Dłubnią [Zdjęcia]

Spływ Dłubnią planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Dzień 5 lipca 2015 był więc zagadką i ryzykiem – pogoda w Nowej Hucie mogła nie sprzyjać i przekreślić całą wyprawę.

Tak się jednak nie stało i pogoda w 100% dopisała. Zapraszamy Was na fotorelację z pierwszego spływu kajakowego Dłubnią w wykonaniu Marcina Pawlika. Zdjęcia autorstwa Michała Pawlika.

Translate »